Starostwo Powiatowe w Opatowie ul. H. Sienkiewicza 17, 27-500 Opatów woj. świętokrzyskie,  Sekretariat: tel. (15) 868 29 71 fax. (15) 868 47 21 Kancelaria, punkt informacyjny: tel. (15) 868 47 21, e-mail:powiat@opatow.pl

Translator

Polish English German

Linki

BIP Zwiazek Powiatów Polskich

Wrota Świętokrzyskie Nad Czarną i Kamienną

Sprawdź status sprawy

Bezpieczny Powiat Opatowski Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie

WKU Sandomierz Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego

Biblioteka

GUS TVR24

WOK Kielce

Szpital Opatów

LGD

Projekty

Dzienniki Urzędowe

Dziennik Ustaw Monitor Polski
Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego Uchwały Rady Powiatu Opatowskiego
Uchwały Zarządu Powiatu Opatowskiego Zarządzenia Starosty Opatowskiego

Rozmowa z Kubą Kabza – laureatem XLI Olimpiady Biologicznej i Marią Banasińską – opiekunem, nauczycielem biologii w Zespole Szkół Nr 2 w Opatowie.

Kuba Kabza

1. Ostatnio w Twoim życiu wydarzyło się coś ważnego - opowiedz o tym.

Udało mi się uzyskać tytuł laureata Olimpiady Biologicznej, która odbyła się w Warszawie. Poziom olimpiady i rywalizacja były wysokie, toteż uzyskany tytuł bardzo mnie cieszy. Mimo, że nie oczekiwałem aż tak dobrego wyniku, to zająłem szóste miejsce w kraju – dlatego jestem z siebie bardzo zadowolony.

2. Powiedziałeś, że rywalizacja była wysoka?

Tak, każdy z uczestników olimpiady próbował zdobyć jak najwięcej punktów w czasie rozwiązywania testu oraz w czasie odpowiedzi ustnych. To naturalne – wszyscy chcą pokazać się z jak najlepszej strony, po to, by jak najlepiej zaprezentować swoją wiedzę, którą gromadziło się podczas miesięcy nauki. Wszyscy bowiem doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że w komisji zasiadają wybitni specjaliści.

3. Co Tobie sprawiło największą trudność podczas olimpiady?

Najbardziej stresująca jest część ustna olimpiady. Wiadomo, każdy chce wypaść jak najlepiej. Jednak trzeba uważać na każde wypowiedziane słowo, a jednocześnie wyważyć je tak, aby odpowiedzieć nie za dużo, ani nie za mało. Trzeba tak umiejętnie żonglować słowem, aby w swoim temacie zaprezentować się jak najlepiej.

4. Przygotowania do olimpiady są czasochłonne. Jak godziłeś je z nauką?

Byłoby ciężko, gdyby nie wsparcie szkoły i nauczycieli. W ostatnim semestrze byłem zwolniony z dwóch dni szkolnych, dzięki temu mogłem więcej czasu poświęcić na przygotowania. Natomiast dwa tygodnie przed olimpiadą nie chodziłem w ogóle do szkoły, za co bardzo serdecznie chcę podziękować pani Barbarze Kasińskiej – Dyrektor szkoły, która wyszła mi naprzeciw. Dzięki temu miałem mniejszy stres, ponieważ nie musiałem się martwić tym np., że nie zaliczę jakiegoś przedmiotu z powodu nieobecności.

5. Powiedziałeś wcześniej - w swoim temacie zaprezentować się jak najlepiej… Biologia to bardzo rozległa dziedzina nauki, która jej część najbardziej Ciebie interesuje?

Interesuje mnie cała biologia – rośliny, zwierzęta. Bardzo ciekawe są antropogeneza i ewolucjonizm. Jednak fizjologia człowieka, anatomia – są według mnie fascynujące i najbardziej niezgłębione.

W biologii najpiękniejsze jest to, że cały czas odkrywamy nowe rzeczy, czegoś nowego się dowiadujemy i uczymy. Myślę, że nigdy nie znudzę się tą dziedziną nauki.

6. Sposób w jaki mówisz o biologii pokazuje, że jesteś nią zafascynowany. Kiedy odkryłeś, że chcesz pogłębiać wiedzę z tej akurat dziedziny?

Fascynacja biologią zrodziła się w liceum. Co prawda interesowałem się nią już w gimnazjum, ale dopiero tu zobaczyłem jak szeroka i ciekawa to dziedzina nauki. Myślę jednak, że nie byłoby tej fascynacji, gdyby nie zaangażowanie i umiejętność przekazywania wiedzy przez panią Marię Banasińską, która uczy mnie biologii. To pani Maria zaszczepiła we mnie żyłkę do poszukiwania i odkrywania czegoś więcej. Jestem za to bardzo wdzięczny, bo dzięki temu wiem co chce robić w życiu.

7. Ok. – wykonałeś olbrzymią pracę, jesteś olimpijczykiem. Co dalej?

Zdobycie tytułu laureata, poza tym, że daje ogromną satysfakcję otwiera wiele drzwi. Drzwi każdej uczelni w Polsce. Wcześniej jednak matura i chcę ją zdać jak najlepiej. Chociaż nie mam już takiego stresu i „parcia”, a to bardzo wiele. Przecież, gdy się podchodzi do ważnych spraw, w tym do matury, na luzie to zwykle wychodzą one lepiej.

8. Czy wybrałeś już uczelnię?

Tak, Uniwersytet Medyczny w Warszawie. Chciałbym zacząć od „interny”, a potem pewnie wybiorę jakąś węższą specjalizację.

9. Widać, że jesteś bardzo ukierunkowany i pracowity. A co robisz w wolnych chwilach?

Ostatnio zagrałem w szkolnym spektaklu. Było to bardzo miłe doświadczenia. Zupełnie inne i wyzwalające bardzo różne emocje. To prawda jednak, że nauka pochłania dużo mojego czasu. Dlatego musiałem zrezygnować z części moich pasji, np. tańca. Nie da się jednak ogarnąć wszystkiego i nie można być we wszystkim dobrym – dlatego trzeba wybierać.

Uwielbiam gotować, dlatego, gdy mam wolną chwilę eksperymentuję w kuchni, odkrywam nowe smaki – to ostatnio najbardziej mnie relaksuje.

 

Maria Banasińska

1. Proszę powiedzieć, jak wychowuje się laureata?

Najważniejsze jest zainteresować uczniów przedmiotem. Jednak, aby się to udało trzeba samemu być dobrze przygotowanym. Ważne, by nie być odtwórczym. Trzeba inspirować i odkrywać przed uczniami coraz to nowe zakamarki wiedzy – w moim przypadku biologii.

Sami zaś kandydaci na olimpijczyków muszą mieć opanowaną podstawę tematyczną, potem to wszystko można rozwijać, uzupełniać.

Co bardzo ważne, gdy widzę w uczniu zainteresowanie i pasję, to nie szczędzę swojego czasu. Jestem i służę pomocą i wiedzą w każdej chwili. Uczniowie muszą widzieć pracę nie tylko swoją, ale i moją. Rozwiązujemy bardzo dużo testów, bardzo dużo czytamy, szukamy materiałów. To podstawa tego sukcesu.

2. Co czuła Pani gdy ogłaszano wyniki olimpiady.

Na początku był to duży stres – czy usłyszymy nazwisko Kuby. Gdy jednak okazało się, że Kuba zajął szóste miejsce – byłam dumna i szczęśliwa. Wiedziałam bowiem, że przygotowywał się sumiennie, włożył dużo pracy i zaangażowania. Dlatego miałam taką nadzieję i czułam, że znajdzie się w gronie laureatów.

 

3. Kiedy możemy się spodziewać następnych laureatów?

(śmiech) Moi wychowankowie, uczniowie drugiej klasy, brali udział w eliminacjach okręgowych. Mają już napisane prace, jedna nie wymaga poprawek, natomiast dwie pozostałe trzeba dopracować.

Wierzę, że z tej grupy wyłoni się olimpijczyk.

 

Zarówno Kubie Kabza, jak i Pani Marii Banasińskiej – życzymy sukcesów. Dziękujemy za rozmowę.

 


 

Pogoda dla Powiatu

PO16 OstPO

Serwis Samorządowy PAP

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 146 gości 

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj8
Wczoraj301
Tydzień309
Miesiąc5493
Wszystkie641179

Logowanie