Starostwo Powiatowe w Opatowie ul. H. Sienkiewicza 17, 27-500 Opatów woj. świętokrzyskie,  Sekretariat: tel. (15) 868 29 71 fax. (15) 868 47 21 Kancelaria, punkt informacyjny: tel. (15) 868 47 21, e-mail:powiat@opatow.pl

Translator

Polish English German

Linki

BIP Zwiazek Powiatów Polskich

Wrota Świętokrzyskie Nad Czarną i Kamienną

Sprawdź status sprawy

Bezpieczny Powiat Opatowski Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie

WKU Sandomierz Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego

Biblioteka

GUS TVR24

WOK Kielce

Szpital Opatów

LGD

Projekty

Dzienniki Urzędowe

Dziennik Ustaw Monitor Polski
Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego Uchwały Rady Powiatu Opatowskiego
Uchwały Zarządu Powiatu Opatowskiego Zarządzenia Starosty Opatowskiego

Wywiad z Barbarą Kasińską - Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Opatowie

1. W czasie niżu demograficznego szkoły mają problem z naborem uczniów. Zacznę więc od pytania o liczbę uczniów?
Nie mam powodów, aby narzekać na zbyt małą liczbę uczniów w mojej szkole. W roku bieżącym jest ich 649, w tym 234 maturzystów. Biorąc pod uwagę fakt, że ciągle mamy do czynienia z niżem demograficznym – jest całkiem dobrze.

2. Z jakimi kierunkami kształcenia wychodzicie Państwo do młodych ludzi?
Obecnie mamy osiem kierunków, m.in. politechniczny, medyczny, humanistyczno - lingwistyczny, prawniczo - medialny, sportowo – obronny, ekonomiczny, językowo – turystyczny, bioinżynierski.

 

3. Skąd taki, a nie inny profil kierunków?
Ankietujemy gimnazjalistów, pytamy jakie są ich oczekiwania. Rozmawiamy również z rodzicami.
Ponadto, aby wyjść z właściwą ofertą w kierunku młodych ludzi monitorujemy rynek pracy. W tym roku np. w związku z tym, że teren naszego powiatu bogaty jest w różnego rodzaju złoża, rozpoczynamy kształcenie na kierunku bioinżynierskim. Sprawdzaliśmy sąsiednie powiaty i na tym kierunku młodzi ludzie mogą się uczyć tylko u nas.
Myśląc o profilu kształcenia w naszej szkole zastanawiamy się, jakiego absolwenta potrzebuje nasz region, region powiatu opatowskiego czy szerzej ujmując województwa świętokrzyskiego. Stąd zrodził się pomysł na kierunek inżynierski, czy językowo – turystyczny. Nie jest tajemnicą przecież, że powiat opatowski, województwo świętokrzyskie ma duże możliwości rozwoju w kierunku turystyki, agroturystyki. Chcemy, aby młodzi ludzie nauczyli się odpowiedniej interpretacji przepisów prawa w tym kierunku. Ważne jest, aby potrafili szukać źródeł finansowania i rozwoju dla np. gospodarstw agroturystycznych.


4. Które kierunki cieszą się największą popularnością wśród młodzieży?

Młodzi ludzie najczęściej wybierają kierunki matematyczne, ale również dziennikarsko – prawniczy czy medyczny. Nowością jaka pojawi się w tym roku jest kierunek humanistyczno – lingwistyczny i tu zaproponujemy młodzieży np. zajęcia z kultury antycznej. Liczę na to, że kierunek ten będzie cieszył się popularnością.5. Kształcić młodego człowieka, to nie tylko zaproponować odpowiednie kierunki przedmiotowe, ale również rozwijać jego pasje.

To prawda. Mieć pasje w życiu i je rozwijać – to bardzo ważne, ponieważ dzięki nim czujemy się bardziej wartościowi, bardziej spełnieni.

Staramy się nie tylko kształcić młodych ludzi, ale również ich wychowywać, rozwijać ich zainteresowania. Dlatego proponujemy zajęcia pozalekcyjne w kołach zainteresowań. Dla przykładu powiem, że klasa sportowo – obronna wyjeżdża na basen. Korzystamy to z pomocy Starosty Opatowskiego i w tym roku również młodzież te zajęcia ma sponsorowane.

Myślę, że część mieszkańców powiatu opatowskiego widziała spektakl „Kopciuch” wystawiony w Opatowskim Ośrodku Kultury przez naszych uczniów. Stało się to możliwe dzięki zajęciom w kole teatralnym.

Poza tym w naszej szkole funkcjonuje koło taneczne, sportowe, czy chór. Uczymy się także ratownictwa medycznego, a dzięki wsparciu rodziców młodzież uzyskuje certyfikaty, które są ważnym potwierdzeniem ich umiejętności.

Muszę wspomnieć tu o muzeum naszej szkoły, którym opiekuje się koło regionalne. Mamy również pracownię rękodzieła.

Bardzo ważnym źródłem przekazywania informacji i komunikowania się jest nasza szkolna gazetka „Bartek News” i strona internetowa, które redaguje młodzież.

Jak w każdej szkole, tak i u nas, funkcjonują koła przedmiotowe, które przygotowują do matury, ale przede wszystkim do olimpiad.6. Wspomniałam Pani o olimpiadach. Powiedzmy o osiągnięciach w tym kierunku.


W tym roku Jakub Kabza, pod kierunkiem Marii Banasińskiej, przygotowuje się do olimpiady z biologii.

Ponadto grupa naszych dziewcząt zdobyła pierwsze miejsce w województwie w Konkursie z historii najnowszej i wiedzy o społeczeństwie pt. „Podsumowanie pierwszej dekady XXI wieku w Polsce” i w nagrodę pojadą do Belgii. Są to Katarzyna Dominik, Justyna Gębarska, Małgorzata Urbańska oraz Aleksandra Ziółkowska.

Chcę jednak podkreślić, że nie tyle wynik nas cieszy – choć on na pewno jest ważny – co sam udział w olimpiadzie. Dzięki temu bowiem młodzi ludzie nabierają ogłady i mogą skonfrontować swoje umiejętności z innymi.7. Czy uczniowie ZS Nr 2 w Opatowie mogą liczyć na wsparcie finansowe?

Jako szkoła nie mamy stypendiów materialnych. Oczywiście, jeżeli któryś z naszych uczniów jest w trudnej sytuacji finansowej, to rada rodziców zawsze wspiera takie osoby. Współpracujemy z lokalnymi przedsiębiorcami i fundacjami, którzy także nas wspierają.

Jednak bardzo ważnym dla nas jest Stypendium Starosty Opatowskiego, które znacznie pomaga naszej młodzieży.8. Mówiliśmy o rozwijaniu pasji, zainteresowań. Wiem, że dbacie  Państwo również o to, aby młodzież nawiązywała kontakty ze swoimi rówieśnikami z zagranicy.

Kontakty z rówieśnikami z innych krajów są bardzo ważne. Poszerzają bowiem horyzonty i pozwalają młodzieży otwierać się na inne zwyczaje, czy kulturę. Dotychczas gościliśmy młodych ludzi z Węgier, Gruzji, a nie tak dawno byli u nas Izraelczycy.

Pamiętamy również o tym, aby nasi nauczyciele poznawali inną kulturę, bo to przecież oni przekazują wiedzę. W ubiegłym roku w ramach Comenius Regio uczestniczyliśmy w wymianie nauczycieli.9. Wyobraźmy sobie, że jestem gimnazjalistą. Czy poza stroną internetową, ulotkami, gdzie uzyskam informację na temat szkoły, mogę przyjść i po prostu porozmawiać z Państwem?

Tak, w każdej chwili służymy informacją i pomocą. Zarówno nauczyciele, uczniowie – jak i cała administracja chętnie udzielimy informacji, oprowadzimy po szkole, pokażemy zaplecze. Każdego roku ponadto organizujemy dni otwarte szkoły. Najbliższe odbędą się w dniu 16 maja 2012 r. Zapraszamy serdecznie.

 

 

Pogoda dla Powiatu

PO16 OstPO

Serwis Samorządowy PAP

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 140 gości 

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj14
Wczoraj257
Tydzień1344
Miesiąc4828
Wszystkie640514

Logowanie