Starostwo Powiatowe w Opatowie ul. H. Sienkiewicza 17, 27-500 Opatów woj. świętokrzyskie,  Sekretariat: tel. (15) 868 29 71 fax. (15) 868 47 21 Kancelaria, punkt informacyjny: tel. (15) 868 47 21, e-mail:powiat@opatow.pl

Translator

Polish English German

Linki

BIP Zwiazek Powiatów Polskich

Wrota Świętokrzyskie Nad Czarną i Kamienną

Sprawdź status sprawy

Bezpieczny Powiat Opatowski Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie

WKU Sandomierz Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego

Biblioteka

GUS TVR24

WOK Kielce

Szpital Opatów

LGD

Projekty

Dzienniki Urzędowe

Dziennik Ustaw Monitor Polski
Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego Uchwały Rady Powiatu Opatowskiego
Uchwały Zarządu Powiatu Opatowskiego Zarządzenia Starosty Opatowskiego

Rozmowa ze Zbigniewem Wołcerzem – Przewodniczącym Rady Powiatu w Opatowie

Mija właśnie 1,5 roku pracy Rady Powiatu IV Kadencji. Jak podsumowałby Pan ten okres?

Był to czas bardzo intensywnej pracy. Wśród zadań, jakie udało nam się zrealizować na pewno należy wymienić inwestycje drogowe. Ilość wykonanych zadań w tym obszarze budzi respekt. Zrealizowaliśmy bowiem taką ilość dróg, jakiej nigdy wcześniej się nie udało. Zbudowaliśmy praktycznie od podstaw ponad 30 km dróg powiatowych. Niewątpliwym sukcesem jest to, że na realizację tych inwestycji pozyskaliśmy środki zewnętrzne. Nie można w tym miejscu nie docenić roli samorządów gminnych, które właściwie w każdej inwestycji uczestniczyły. Mam nadzieję, że ta tendencja – jeżeli chodzi o inwestycje drogowe – zostanie, jeżeli nie zwiększona, to przynajmniej utrzymana na tym samym poziomie.

 

Dużym zadaniem jakiego podjęła się rada obecnej kadencji była dzierżawa części Szpitala Powiatowego w Opatowie. Do tego przedsięwzięcia samorząd przymierzał się od dłuższego czasu. Szpital bowiem generował dług, którym obciążany był samorząd powiatowy.

 

Co prawda decyzja jaką podjęliśmy wzbudzała i pewnie ciągle wzbudza kontrowersje, jednak myślę, że trzeba dać czas i szansę zrealizowania zamierzeń nowemu zarządcy szpitala. W nowych strukturach szpital funkcjonuje od zaledwie kilku miesięcy. Zakup nowego sprzętu i otwarcie oddziału chirurgii naczyniowej pozwala mieć nadzieję, że rozwój szpitala zmierza w dobrym kierunku.

Zadaniem samorządu w tej sytuacji jest obserwowanie i reagowanie na ewentualne nieprawidłowości czy zagrożenia - tak też robimy.

 

Mówiąc o sukcesach należy wspomnieć również o dokończonej inwestycji  w Zespole Szkół Nr 1 w Opatowie. Dzięki temu zaplecze edukacyjne w tejże szkole na pewno uległo poprawie, a to z kolei przyciąga do niej uczniów.

 

Bycie przewodniczącym rady powiatu to trudne zadanie?

 

Większość decyzji jakie podejmuje rada, to decyzje trudne. Myślę jednak, że organizacja pracy rady jaką wypracowaliśmy przez ostatnich kilka lat się sprawdza. Polega ona na tym, że wszystkie sporne problemy rozwiązywane są w czasie obrad komisji rady. Wtedy też wypracowywane są stanowiska komisji i rekomendacja dotycząca podejmowania decyzji przez całą radę. Wiąże się to z tym, że prace komisji trwają często długo i są niekiedy burzliwe. Jednak dzięki temu posiedzenia rady przebiegają dosyć sprawnie.

 

Oczywiście część pracy rady przebiega według ustalonego harmonogramu. Proszę pamiętać jednak, że naszym zadaniem jest również reagowanie na określone potrzeby, które wynikają w danym czasie. Program posiedzenia ustalany jest więc tak, aby pogodzić te dwie kwestie.

 

Jak skomentowałby Pan sytuację, która wynikła po kontroli CBA?

W odniesieniu do mojej osoby kilkakrotnie słyszałem zarzut  od dziennikarzy o nie dość wnikliwym sprawdzeniu przeze mnie oświadczenia majątkowe starosty opatowskiego. Powtórzę jeszcze raz, że kontrola oświadczenia majątkowego przewodniczącego rady, jak i starosty to obowiązek służb wojewody.

 

Odnosząc się natomiast do samej sytuacji odpowiem, że była ona na pewno kłopotliwa zarówno dla samego starosty, jak i dla rady. Natomiast to, co było konsekwencją tych wydarzeń – czyli najpierw odwołanie, a następnie powołanie starosty świadczy o kilku kwestiach.

Po pierwsze – poparcie dla samego starosty, wicestarosty, jak i dla całego zarządu było większe niż podczas pierwszych wyborów. To świadczy o tym, że radni dobrze ocenili pracę ponownie wybieranych osób.

Po drugie - w tym gorącym dla nas czasie często dyskutowano o tym, czy dobrze zrobiliśmy odwołując i powołując starostę na tej samej sesji. Dziś mogę powiedzieć, że to była dobra decyzja. Odwlekanie jej w czasie destabilizowałoby pracę zarówno rady, samego starostwa jak również utrudniałoby reprezentowanie samorządu na zewnątrz.

Dlatego uważam, że szybkość, którą nam zarzucano jest naszą zasługą, a nie czymś z czego mielibyśmy się tłumaczyć. W tej chwili sytuacja powoli się stabilizuje. Praca zarówno rady, jak i zarządu przebiega sprawnie.

 

Czego należałoby życzyć przewodniczącemu rady?

Poza zdrowiem, to na pewno w dalszym ciągu tak dobrej współpracy ze starostą, radą i zarządem jak dotychczas. Życzę sobie i radnym, abyśmy tak organizowali pracę, aby podejmowane decyzje wpływały na poprawę życia mieszkańców powiatu opatowskiego.

 

 

 

 

Pogoda dla Powiatu

PO16 OstPO

Serwis Samorządowy PAP

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 152 gości 

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj8
Wczoraj301
Tydzień309
Miesiąc5493
Wszystkie641179

Logowanie