Starostwo Powiatowe w Opatowie ul. H. Sienkiewicza 17, 27-500 Opatów woj. świętokrzyskie,  Sekretariat: tel. (15) 868 29 71 fax. (15) 868 47 21 Kancelaria, punkt informacyjny: tel. (15) 868 47 21, e-mail:powiat@opatow.pl

Translator

Polish English German

Linki

BIP Zwiazek Powiatów Polskich

Wrota Świętokrzyskie Nad Czarną i Kamienną

Sprawdź status sprawy

Bezpieczny Powiat Opatowski Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie

WKU Sandomierz Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego

Biblioteka

GUS TVR24

WOK Kielce

Szpital Opatów

LGD

Projekty

Dzienniki Urzędowe

Dziennik Ustaw Monitor Polski
Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego Uchwały Rady Powiatu Opatowskiego
Uchwały Zarządu Powiatu Opatowskiego Zarządzenia Starosty Opatowskiego

Błąd
  • JFolder::files: Ścieżka nie prowadzi do katalogu:
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files.

Kościół i klasztor o.o. Bernardynów w Opatowie

Późnobarokowy zespół klasztorny został zbudowany na miejscu dawnego kościoła, wzniesionego prawdopodobnie około roku 1040. Wówczas Opatów zwany był jeszcze Żmigrodem. W 1469 roku włściciel Opatowa, biskup lubuski Fryderyk II Sesselmann ofiarował ów kościół zakonowi bernardynów.

Budynki wraz z sadem, podwórzem i cmentarzem kościelnym otacza mur ze śladami otworów strzelniczych. W mogiłach i w krypcie grobowej spoczywa wielu zakonników a wśród nich Karol Lezieniewicz, kaznodzieja, teolog i gwardian, zmarły w 1706 roku. Lessowa ziemia, na której położone jest miasto, zasuszyła zwłoki zmarłego tak, jakby były zabalsamowane.

Wśród licznych elementów rokokowego wyposażenia obecnego kościoła, dziełem najwyższej klasy jest ołtarz główny wykonany w latach 1770–75 przez Macieja Polejowskiego, jednego z dekoratorów słynnej katedry lwowskiej, twórcy rzeźb w katedrze sandomierskiej. W jednym z bocznych ołtarzy znajduje się rzeźba przedstawiająca Chrystusa w „tłoczni mistycznej” pochodząca z polowy XVII wieku.

Więcej informacji na stronie www.opatow.bernardyni.pl

 

 

 

{gallery}2011/ptkanow{/gallery}

Kościół parafialny w Ptkanowie

Zagubiona wśród pól i łąk budowla z przełomu XIV i XV wieku jest przykładem niezwykłego połączenia architektury sakralnej z obronną. System obronny stanowi kamienny mur z trzema basztami i trzema bastionami na narożach. Największą z trzech baszt przebudowano na dzwonnicę. Jej mury do dzisiaj noszą w sobie ślad dawnej świetności w postaci fragmentów szesnastowiecznych, kamiennych rzeźb i fryz imitujących rośliny, zwierzęta i smoki.

Wszystkim tym, którzy zatopieni w wyjątkowej atmosferze tego miejsca zapomną o upływającym czasie, jego nieubłagany bieg przypomni stojący u wejścia na plac kościelny, zegar słoneczny.

W sąsiedztwie Ptkanowa leży wieś Podole z 4 hektarowym kompleksem stawów. Stanowią one znakomite warunki do rekreacji i wędkarstwa.

 

Źródełko Kadłubka w Karwowie koło Opatowa

Legenda głosi, że w położonym nieopodal Opatowa Karwowie urodził się najsłynniejszy polski kronikarz, błogosławiony Wincenty Kadłubek. Lokalna tradycja wiąże z autorem „Kroniki” miejscowe źródełko, zwane „źródełkiem Kadłubka” z wodą o niezwykłych ponoć właściwościach leczniczych.

 

 

{gallery}2011/wojciechowice{/gallery}

Kościół pod wezwaniem Św. Wojciecha w Wojciechowicach z 1362 roku

Należy on do najstarszych obiektów sakralnych w diecezji sandomierskiej. Gotycka świątynia została zbudowana w roku 1362 przez Wojsława herbu Wilczekosy, kanonika sandomierskiego, dziedzica sąsiednich Mikułowic. W pierwszej poł. XVII w. dobudowano kaplicę Matki Boskiej z fundacji Hermolausa Ligęzy, podskarbiego koronnego i jego żony Anny z Jakubowic.

 

 

 

{gallery}2011/gierczyce{/gallery}

Kościół parafialny pod wezwaniem Św.Mikołaja w Gierczycach

Wzmiankowano o nim już w 1390 roku. Obecna drewniana budowla pochodzi z 1708 r. Jest to mały, drewniany kościółek o konstrukcji zrębowej.

Murowana zakrystia dobudowana została w 1797 r. Rokokowe wnętrze kościoła wykonane zostało przez Kwiatowicza z Nowego Korczyna w drugiej połowie XVIII wieku. W jego twórczości widać wyraźny wpływ warsztatu Macieja Polejowskiego. Tęcza, dzieląca prezbiterium od nawy, posiada barokowy wystrój. Zawieszony jest w niej późnobarokowy krucyfiks. Ołtarz główny z rzeźbami świętych, Boga Ojca wśród aniołów oraz późnobarokowymi obrazami przedstawiającymi św. Mikołaja i Matkę Bożą Pocieszenia, ze św. Augustynem, i św. Moniką w srebrnych sukienkach odnowiony został w 1910 roku.

 

 

 

{gallery}2011/iwaniska{/gallery}

Kościół parafialny pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwaniskach

Jest najpiękniejszym zabytkiem sakralnym gminy Iwaniska. Monumentalna, neogotycka budowla z początku XX wieku góruje nad miejscowością, niegdyś miasteczkiem.

Drewniany kościół istniał w Iwaniskach od roku 1403. Ufundowała go okoliczna szlachta. Kościół ten spłonął, a na jego miejsce w 1718 roku wojewoda sandomierski Władysław Morsztyn ufundował kościół z drzewa modrzewiowego. Niestety, druga świątynia także spłonęła.

Budowę nowego kościoła, tym razem z cegły rozpoczął w 1900 r. ks. M. Finakiewicz. Budowę dokończył w 1905 r. ks. Henryk Skowierzak, długoletni proboszcz Iwanisk. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Katarzyny, murowany, został uroczyście poświęcony w 1917 r.

 

 

Kościół pod wezwaniem Św. Benedykta w Modliborzycach

Pierwotny kościół istniał już w 1326 r. Obecna świątynia pod wezwaniem św. Benedykta zbudowana została około 1470 roku. Jej rozbudowa rozpoczęła się w 1896 roku. Podczas II Wojny Światowej został całkowicie spalony. Odbudowany w latach 1949-55 staraniem ks. Z. Wrońskiego i później do 1962 r. staraniem ks. W. Rączkiewicza. Uroczyście poświęcony w 1960 r.

Wydarzeniem związanym z miejscowością Modliborzyce, które przeszło do historii, było zetknięcie się tu 11 kwietnia 1657 roku dwu armii zalewających potopem Rzeczypospolitą: wojsk szwedzkich Karola Gustawa i siedmiogrodzkiego księcia Jerzego III Rakoczego. Po hucznej biesiadzie oddziały obu władców przeprawiły się pod  Zawichostem przez Wisłę.

 

 

{gallery}2011/wlostow{/gallery}

Kościół pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela we Włostowie

Świątynia wczesnogotycka, orientowana, wybudowana została w XIII wieku. Na jego południowej ścianie znajduje się zegar słoneczny z XVIII wieku. Kościół przebudowany został w XVIII wieku, odnawiany w XIX wieku. W 1944 r. w czasie działań wojennych świątynia została spalona. Kościół z całym uposażeniem został odbudowany staraniem ks. Tadeusza Garbacza. W latach 1974-1984 kościół był restaurowany, malowany i uroczyście poświęcony staraniem ks. Stefana Wilka.

 

 

 

{gallery}2011/gliniany{/gallery}

Kościół pod wezwaniem Św. Wojciecha w Glinianach

Najcenniejszą budowlą Glinian jest drewniany kościół parafialny, kryty gontem p.w. Św. Wojciecha z 1573 r. Według Jana Długosza drewniany kościół został przeniesiony do Glinian z Potoka.

Kościół posiada trzy ołtarze w stylu renesansowym. W ołtarzu głównym znajduje się obraz świętego Wojciecha. Ołtarze boczne są dedykowane Matce Bożej i świętej Annie. W ciągu wieków kościół był wielokrotnie restaurowany.

 

 

{gallery}2011/tarlow{/gallery}

Kościół parafialny p.w. Św. Trójcy w Tarłowie

Jest jedną z najosobliwszych budowli polskiego baroku z połowy XVII wieku. Znawca sztuki polskiego baroku, Marian Karpowicz pisał: „Kościół w prowincjonalnym Tarłowie to jedna wielka niesłychana niespodzianka, fantastyczna jak sen, kolorowa przygoda.

Wnętrze dekorowane jest najwytworniejszymi sztukateriami w Polsce, zwłaszcza dekoracja sklepienia prezbiterium – anioły wśród wici roślinnych – osiąga tu poziom światowy.” Kościół został wzniesiony na grodzisku wcześnośredniowiecznym. Pierwotny kościół pochodził z wieku XI lub XII.

Kościół murowany wzmiankowany jest około roku 1470. Obecne prezbiterium z zakrystią datuje się na wiek XVII, zostało przekształcone sto lat później. Dekoracje wnętrza z bogatą późnobarokową dekoracją snycerską, wykonane zostały pod koniec XVIII wieku wg projektu Macieja Polejowskiego.

 

 

{gallery}2011/wszechswiete{/gallery}

Gotycki kościół we Wszechświętych

Pochodzi z XV wieku. Kościół został zbudowany w stylu gotyckim z kamienia ciosanego. Polichromia z końca XIX wieku została odnowiona w 1984. Dzwonnica została zbudowana w 1816 roku.

 

Najnowsze artykuły

Przedsiębiorczość

Stowarzyszenia

Turystyka

Rolnictwo

Projekty

Galeria - Wiosna

Pogoda dla Powiatu

PO16 OstPO

Serwis Samorządowy PAP

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 169 gości 

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj8
Wczoraj301
Tydzień309
Miesiąc5493
Wszystkie641179

Logowanie