Starostwo Powiatowe w Opatowie ul. H. Sienkiewicza 17, 27-500 Opatów woj. świętokrzyskie,  Sekretariat: tel. (15) 868 29 71 fax. (15) 868 47 21 Kancelaria, punkt informacyjny: tel. (15) 868 47 21, e-mail:powiat@opatow.pl

Translator

Polish English German

Linki

BIP Zwiazek Powiatów Polskich

Wrota Świętokrzyskie Nad Czarną i Kamienną

Sprawdź status sprawy

Bezpieczny Powiat Opatowski Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie

WKU Sandomierz Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego

Biblioteka

GUS TVR24

WOK Kielce

Szpital Opatów

LGD

Projekty

Dzienniki Urzędowe

Dziennik Ustaw Monitor Polski
Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego Uchwały Rady Powiatu Opatowskiego
Uchwały Zarządu Powiatu Opatowskiego Zarządzenia Starosty Opatowskiego

Kolporter RSS


Uczcili pamięć o Antonim Małku

P1160491Niedzielne uroczystości w Gierczycach zostały poświęcone zamordowanemu w Katyniu nauczycielowi Antoniemu Małkowi. W uroczystościach wziął udział starosta opatowski, Bogusław Włodarczyk.

 

 

 

Od kilku lat w Gierczycach odbywają się patriotyczne uroczystości, upamiętniające Antoniego Małka. Tegoroczne uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Gierczycach, którą odprawił proboszcz miejscowej parafii ks. Waldemar Winnicki przy koncelebrze ks. Prałata Wacława Tomczyka. W uroczystości oddającej cześć Antoniemu Małkowi oraz w intencji mieszkańców Orłowin wzięli udział nie tylko miejscowi parafianie, ale również delegacja mieszkańców Orłowin znajdujących się w gminie Tarłów na czele, której stanął wójt gminy Łagów Paweł Marwicki wraz z przewodniczącym Rady Gminy Łagów i radnymi.

Po uroczystej mszy świętej dzieci i młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ofiar Katynia w Gierczycach zaprezentowały program słowno – muzyczny o tematyce wojennej.
Kwiaty pod tablicą

Po krótkim programie artystycznym uczestnicy uroczystości wraz z orkiestrą dętą przemaszerowali do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ofiar Katynia, w której zaproszone delegacje złożyły wieńce pod tablicą upamiętniającą bohatera niedzielnego spotkania. Podczas tej części niedzielnej uroczystości również nie zabrakło wzruszających wystąpień.
- Dziękuję w imieniu swoim, ale również organizatorów za kultywowanie tej tradycji, która powoduje, że co roku spotykamy się oddając cześć naszemu bohaterowi, którego pamięć dzisiaj czcimy, ale również wszystkim ofiarom Katynia – mówił starosta opatowski, Bogusław Włodarczyk.

Za podtrzymywanie tradycji oraz upamiętnienie ofiar Katynia podziewał również w imieniu mieszkańców Orłowin i władz gminy Łagów, wójt Paweł Marwicki.

Antonii Małek był dyrektorem i jednocześnie nauczycielem w małej szkółce we wsi Orłowiny, koło Łagowa. Jako porucznik rezerwy, został zmobilizowany do wojska w chwili wybuchu II wojny światowej. Został dowódcą III plutonu 4 kompanii 2 Pułku Piechoty Legionów. Pamiętny 17 września 1939 roku zastał go na wschodzie Polski. Został aresztowany i osadzony w obozie w Kozielsku. W 1943 roku do mieszkańców Orłowin dotarła wiadomość, że był jednym z tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez NKWD. Potwierdzeniem śmierci były dokumenty, wyjęte podczas ekshumacji z ubrania, potwierdzające tożsamość podporucznika.

 

 

Pogoda dla Powiatu

PO16 OstPO

Serwis Samorządowy PAP

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 124 gości 

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj8
Wczoraj301
Tydzień309
Miesiąc5493
Wszystkie641179

Logowanie