Starostwo Powiatowe w Opatowie ul. H. Sienkiewicza 17, 27-500 Opatów woj. świętokrzyskie,  Sekretariat: tel. (15) 868 29 71 fax. (15) 868 47 21 Kancelaria, punkt informacyjny: tel. (15) 868 47 21, e-mail:powiat@opatow.pl

Translator

Polish English German

Linki

BIP Zwiazek Powiatów Polskich

Wrota Świętokrzyskie Nad Czarną i Kamienną

Sprawdź status sprawy

Bezpieczny Powiat Opatowski Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie

WKU Sandomierz Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego

Biblioteka

GUS TVR24

WOK Kielce

Szpital Opatów

LGD

Projekty

Dzienniki Urzędowe

Dziennik Ustaw Monitor Polski
Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego Uchwały Rady Powiatu Opatowskiego
Uchwały Zarządu Powiatu Opatowskiego Zarządzenia Starosty Opatowskiego

Kolporter RSS


Harcerska współpraca pomiędzy narodami

DSC 1300Starosta opatowski, Bogusław Włodarczyk waz z harcmistrzem ZHP w Opatowie, Dariuszem Bińczakiem podczas pobytu na Ukrainie podjęli rozmowy z przedstawicielami władz w Truskawcu i Drohobyczu na temat współpracy opatowskich harcerzy z ukraińskimi skautami.

 

 

Na początek zadbają o polskie cmentarze w rejonie Truskawca (miasto w obwodzie lwowskim). W pierwszych ustaleniach o współpracy wziął udział Bogusław Włodarczyk, opatowski starosta, który był jej inicjatorem.

- To piękna okolica, która nas urzekła- mówi Bogusław Włodarczyk, opatowski starosta.- Byliśmy na kilku cmentarzach, gdzie są groby Polaków. Widać, że nie są zadbane. Chcemy nawiązać współpracę z waszym regionem.

Pierwsze ustalenia już zapadły. Oprócz opatowskiego starosty wstępne warunki współpracy negocjował Dariusz Bińczak, komendant opatowskiego hufca ZHP.

- Rozmawialiśmy z władzami Truskawca, przedstawicielami rządu Ukrainy, przedstawicielami organizacji polonijnej- mówi D. Bińczak.- Zaprosiliśmy zespół z Truskawca na festiwal harcerski w Kielcach. Ich pobyt sfinansują władze samorządowe Truskawca. Pomoc zadeklarował starosta B. Włodarczyk. W

Truskawcu są warunki do stworzenia bazy harcerskiej. Na początek zadbalibyśmy o polskie cmentarze. Będzie to dobra lekcja patriotyzmu. Przed świętem zmarłych moglibyśmy jechać i na grobach zapalić świeczki.
Druh Bińczak jest optymistą w sprawie współpracy. Liczy, że w sierpniu grupa opatowskich harcerzy wypocznie i popracuje przy renowacji polskich cmentarzy w rejonie Truskawca.

W nieodległym Drohobyczu o miejsce spoczynku Polaków dbają członkowie organizacji polonijnych.

- Współpracujemy z organizacjami wspierającymi ukraińską Polonię- mówi prezes Regionalnego Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Drohobyckiej. - Są to organizacje z Krakowa, Warszawy. Na renowację i dbanie o porządek na cmentarzach władza nie daje pieniędzy. Dlatego część prac wykonujemy własnoręcznie, a na specjalistyczne roboty otrzymujemy wsparcie od polskich przyjaciół. Każdego roku odnawiamy od kilku do kilkunastu nagrobków cmentarza w Drohobyczu. My już prowadzimy wymianę młodzieży. To dobrze, że młodsza część ukraińskiej Poloni poznaje polskie miasta. Co ważne, z każdym rokiem chętnych do odpoczynku w Polsce jest coraz więcej.

 

 

Pogoda dla Powiatu

PO16 OstPO

Serwis Samorządowy PAP

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 142 gości 

Statystyka odwiedzin

Dzisiaj155
Wczoraj301
Tydzień456
Miesiąc5640
Wszystkie641326

Logowanie